31 de desembre de 2007
Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%
Empreses

El creixement dels ingressos impulsa el benefici de X-Press (+21 %)

Benefici net de 22.278 € (18.371 € fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sota de les previsions (37.529 €).

22.278 €benefici trimestral

X-Press ha presentat els resultats del primer trimestre de 2007: un benefici net de 22.278 €, davant d'un benefici de 18.371 € fa un any (+21,3 %). Els ingressos han estat de 942.642 €.

Què hi ha darrere del resultat

Els ingressos creixen un 74,8 % (+403.514 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Obligatòria (+390.696 €). La cartera guanya 4.799 assegurats (+56,0 %) i tanca el trimestre amb 13.376 clients.

Pel que fa a les despeses, augmenten un 81,9 % (+418.353 €). Les que més es mouen: la partida de sinistres puja 251.498 € (+75,0 %), la partida de personal puja 121.174 € (+114,5 %) i la partida de provisions puja 14.123 € (+74,8 %).

La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) es manté en el 62,3 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 62 a pagar sinistres.

La clau del bon resultat ha estat el creixement dels ingressos (403.514 € d'impacte), que ha compensat amb escreix l'augment dels sinistres (251.498 €).

El marge net empitjora del 3,4 % al 2,4 %, el resultat financer aporta 3.725 € i l'impost de societats s'emporta 11.996 € (35 % del resultat abans d'impostos).

T1 2007T1 2006Variació
Ingressos942.642 €539.129 €+74,8 %
Sinistres586.943 €335.445 €+75,0 %
Personal227.033 €105.859 €+114,5 %
Resta de despeses115.357 €69.675 €+65,6 %
Resultat d'explotació30.548 €28.149 €+8,5 %
Resultat financer3.725 €114 €+3.180,6 %
Impostos11.996 €9.892 €+21,3 %
Benefici net22.278 €18.371 €+21,3 %

Els analistes esperaven 37.529 €. La diferència és del 41 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.

Fitxa de X-Press a SegurosWeb.

Benefici net per trimestre
Font: SegurosWeb · resultats primer trimestre 2007

També us pot interessar

Empreses
Empreses

Expectació a X-Press: el mercat espera un salt del benefici del 104 %

Previsió del consens per al primer trimestre: benefici de 37.529 €. Resultats l'11 de maig de 2007.

8 de maig 2007
30.260 €benefici trimestral
Empreses

X-Press aguanta el benefici malgrat la caiguda dels ingressos

Benefici net de 30.260 € (29.945 € el trimestre anterior). La reducció dels sinistres explica la millora.

15 de febrer 2007
+5,11 %cotització en una sessió
Borsa

X-Press es dispara un 5,11 % després de presentar resultats

L'acció puja un 5,11 %, davant d'un -0,28 % de l'índex del sector.

8 de novembre 2006