31 de desembre de 2007
Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%
Empreses

Catius s'enfonsa: el benefici cau un 42 % per les multes

Benefici net de 163.484 € (282.065 € el trimestre anterior). Les multes expliquen el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (476.071 €).

163.484 €benefici trimestral

Catius ha presentat els resultats del primer trimestre de 2007: un benefici net de 163.484 €, davant d'un benefici de 282.065 € el trimestre anterior (-42,0 %). Els ingressos han estat de 4,78 M€.

Què hi ha darrere del resultat

Els ingressos cauen un 0,6 % (−30.364 €) respecte al trimestre anterior, arrossegats sobretot per la pòlissa Obligatòria (−223.380 €). La cartera guanya 9.128 assegurats (+18,5 %) i tanca el trimestre amb 58.425 clients.

Pel que fa a les despeses, augmenten un 3,6 % (+158.149 €). Les que més es mouen: la partida de multes puja 165.198 €, la partida de personal puja 66.768 € (+8,5 %) i la partida de sinistres baixa 57.207 € (-1,9 %).

La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 62,8 % al 62,0 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 62 a pagar sinistres.

El que més ha pesat en el compte de resultats han estat les multes (165.198 € menys de resultat), que la reducció dels sinistres (57.207 €) no ha pogut compensar.

El marge net empitjora del 5,9 % al 3,4 %, el resultat financer aporta 9.694 € i l'impost de societats s'emporta 88.030 € (35 % del resultat abans d'impostos).

T1 2007T4 2006Variació
Ingressos4,78 M€4,81 M€-0,6 %
Sinistres2,96 M€3,02 M€-1,9 %
Personal853.014 €786.246 €+8,5 %
Resta de despeses722.956 €574.367 €+25,9 %
Resultat d'explotació241.820 €430.333 €-43,8 %
Resultat financer9.694 €3.613 €+168,3 %
Impostos88.030 €151.881 €-42,0 %
Benefici net163.484 €282.065 €-42,0 %

Els analistes esperaven 476.071 €. La diferència és del 66 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.

Fitxa de Catius a SegurosWeb.

Benefici net per trimestre
Font: SegurosWeb · resultats primer trimestre 2007

També us pot interessar

+2.227clients del millor
Empreses

Catius guanya la batalla dels clients a l'abril

Balanç de clients d'abril: Catius suma 2.227 assegurats i Esproba en perd 50.

8 de maig 2007
Empreses
Empreses

Què esperen els analistes de Catius: un benefici de 476.071 € el primer trimestre

Previsió del consens per al primer trimestre: benefici de 476.071 €. Resultats el 9 de maig de 2007.

6 de maig 2007
Regulació i lleis
Regulació i lleis

La Direcció General d'Assegurances multa Catius amb 165.198 €

Sanció de 165.198 € per protecció de dades.

12 de març 2007