31 de desembre de 2007
Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%
Empreses

Catius dispara el benefici un 111 % gràcies al creixement dels ingressos

Benefici net de 344.510 € (163.484 € el trimestre anterior). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sota de les previsions (503.119 €).

344.510 €benefici trimestral

Catius ha presentat els resultats del segon trimestre de 2007: un benefici net de 344.510 €, davant d'un benefici de 163.484 € el trimestre anterior (+110,7 %). Els ingressos han estat de 5,28 M€.

Què hi ha darrere del resultat

Els ingressos creixen un 10,4 % (+498.391 €) respecte al trimestre anterior, empesos sobretot per la pòlissa Bàsica (+341.108 €) i la Obligatòria (+145.815 €). La cartera guanya 6.051 assegurats (+10,4 %) i tanca el trimestre amb 64.476 clients.

Pel que fa a les despeses, augmenten un 5,0 % (+226.240 €). Les que més es mouen: la partida de sinistres puja 324.169 € (+10,9 %), la partida de multes baixa 165.198 € (-100,0 %) i la partida de provisions puja 17.444 € (+10,4 %).

La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) es manté en el 62,3 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 62 a pagar sinistres.

La clau del bon resultat ha estat el creixement dels ingressos (498.391 € d'impacte), que ha compensat amb escreix l'augment dels sinistres (324.169 €).

El marge net millora del 3,4 % al 6,5 %, el resultat financer aporta 16.045 € i l'impost de societats s'emporta 185.506 € (35 % del resultat abans d'impostos).

T2 2007T1 2007Variació
Ingressos5,28 M€4,78 M€+10,4 %
Sinistres3,29 M€2,96 M€+10,9 %
Personal866.624 €853.014 €+1,6 %
Resta de despeses611.417 €722.956 €-15,4 %
Resultat d'explotació513.971 €241.820 €+112,5 %
Resultat financer16.045 €9.694 €+65,5 %
Impostos185.506 €88.030 €+110,7 %
Benefici net344.510 €163.484 €+110,7 %

En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 507.995 €.

Els analistes esperaven 503.119 €. La diferència és del 32 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.

Fitxa de Catius a SegurosWeb.

Benefici net per trimestre
Font: SegurosWeb · resultats segon trimestre 2007

També us pot interessar

Empreses
Empreses

Què esperen els analistes de Catius: un benefici de 503.119 € el segon trimestre

Previsió del consens per al segon trimestre: benefici de 503.119 €. Resultats el 7 d'agost de 2007.

4 d'agost 2007
+6.234clients del millor
Empreses Destacat

Allau de clients a Catius: +9,7 % en un mes

Balanç de clients de juny: Catius suma 6.234 assegurats.

9 de juliol 2007
+1.889clients del millor
Empreses

Catius guanya la batalla dels clients al maig

Balanç de clients de maig: Catius suma 1.889 assegurats i Urbac en perd 25.

8 de juny 2007