Catase torna als beneficis: guanya 557.574 € el primer trimestre
Benefici net de 557.574 € (−30.856 € fa un any). Les menors multes expliquen la millora. El resultat queda per sota de les previsions (604.386 €).
Catase ha presentat els resultats del primer trimestre de 2002: un benefici net de 557.574 €, davant d'unes pèrdues de 30.856 € fa un any. Els ingressos han estat de 5,78 M€.
Què hi ha darrere del resultat
Els ingressos creixen un 11,8 % (+611.077 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Mínima (+735.649 €) i la Bàsica (+259.077 €). La cartera guanya 5.932 assegurats (+16,3 %) i tanca el trimestre amb 42.396 clients.
Pel que fa a les despeses, es redueixen un 3,5 % (−190.153 €). Les que més es mouen: la partida de multes baixa 864.758 € (-94,3 %), la partida de sinistres puja 433.745 € (+13,3 %) i la partida de personal puja 70.663 € (+13,4 %).
La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 63,0 % al 63,9 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 64 a pagar sinistres.
La clau del bon resultat han estat les menors multes (864.758 € d'impacte), que ha compensat amb escreix l'augment dels sinistres (433.745 €).
El marge net millora del -0,6 % al 9,6 %, el resultat financer resta 3.047 € i l'impost de societats s'emporta 300.232 € (35 % del resultat abans d'impostos).
| T1 2002 | T1 2001 | Variació | |
|---|---|---|---|
| Ingressos | 5,78 M€ | 5,17 M€ | +11,8 % |
| Sinistres | 3,69 M€ | 3,26 M€ | +13,3 % |
| Personal | 598.536 € | 527.873 € | +13,4 % |
| Resta de despeses | 888.602 € | 1,58 M€ | -43,9 % |
| Resultat d'explotació | 860.854 € | -315 € | +273.265,6 % |
| Resultat financer | -3.047 € | -30.541 € | +90,0 % |
| Impostos | 300.232 € | -0,01 € | +3.002.323.900,0 % |
| Benefici net | 557.574 € | -30.856 € | +1.907,0 % |
Els analistes esperaven 604.386 €. La diferència és de l'8 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.