31 de desembre de 2007
Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%
Empreses

Alerta a Esproba: entra en pèrdues per les multes

Pèrdues de 7,68 M€ (390.467 € fa un any). Les multes expliquen el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (742.429 €).

-7,68 M€benefici trimestral

Esproba ha presentat els resultats del primer trimestre de 2002: unes pèrdues de 7,68 M€, davant d'un benefici de 390.467 € fa un any. Els ingressos han estat de 27,2 M€.

Què hi ha darrere del resultat

Els ingressos creixen un 10,4 % (+2,55 M€) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Mínima (+5,98 M€). La cartera guanya 28.377 assegurats (+17,3 %) i tanca el trimestre amb 192.080 clients.

Pel que fa a les despeses, augmenten un 42,8 % (+10,9 M€). Les que més es mouen: la partida de multes puja 6,90 M€, la partida de sinistres puja 3,28 M€ (+23,2 %) i la partida de personal puja 206.299 € (+2,8 %).

La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 57,5 % al 64,2 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 64 a pagar sinistres, un deteriorament que es menja bona part del marge.

El que més ha pesat en el compte de resultats han estat les multes (6,90 M€ menys de resultat), que el creixement dels ingressos (2,55 M€) no ha pogut compensar.

El marge net empitjora de l'1,6 % al -28,3 % i el resultat financer aporta 74.547 €.

T1 2002T1 2001Variació
Ingressos27,2 M€24,6 M€+10,4 %
Sinistres17,4 M€14,2 M€+23,2 %
Personal7,60 M€7,39 M€+2,8 %
Resta de despeses11,2 M€3,85 M€+191,6 %
Resultat d'explotació-7,75 M€320.856 €-2.515,6 %
Resultat financer74.547 €69.611 €+7,1 %
Impostos0,00 €0,00 €—
Benefici net-7,68 M€390.467 €-2.065,9 %

Els analistes esperaven 742.429 €. La diferència és del 1.134 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.

Fitxa d'Esproba a SegurosWeb.

Benefici net per trimestre
Font: SegurosWeb · resultats primer trimestre 2002

També us pot interessar

Empreses
Empreses

Rànquing de satisfacció: Esproba, al capdavant; Catase, a la cua

Rànquing de satisfacció del primer trimestre: Esproba lidera amb un NPS de +72 i Catase tanca la classificació.

22 d'abril 2002
Empreses
Empreses

Expectació a Esproba: el mercat espera un salt del benefici del 90 %

Previsió del consens per al primer trimestre: benefici de 742.429 €. Resultats el 24 d'abril de 2002.

21 d'abril 2002
-6,84 M€nou mínim històric
Empreses

Esproba signa el pitjor mes de la seva història: perd 6,84 M€

Nou mínim històric de resultat mensual: -6,84 M€ (rècord anterior: -552.696 €).

10 d'abril 2002