Athis aguanta el benefici gràcies al creixement dels ingressos
Benefici net de 555.557 € (559.789 € fa un any). Els costos de personal expliquen el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (764.000 €).
Athis ha presentat els resultats del primer trimestre de 2001: un benefici net de 555.557 €, davant d'un benefici de 559.789 € fa un any (-0,8 %). Els ingressos han estat de 5,03 M€.
Què hi ha darrere del resultat
Els ingressos creixen un 7,3 % (+341.290 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Majors de 25 (+338.672 €). La cartera perd 965 assegurats (-2,5 %) i tanca el trimestre amb 36.881 clients.
Pel que fa a les despeses, augmenten un 13,6 % (+517.668 €). Les que més es mouen: la partida de personal puja 266.358 € (+58,2 %), la partida de sinistres puja 160.728 € (+5,6 %) i la partida de locals i subministraments puja 58.385 € (+142,6 %).
La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 61,0 % al 60,0 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 60 a pagar sinistres.
El que més ha pesat en el compte de resultats han estat els costos de personal (266.358 € menys de resultat), que el creixement dels ingressos (341.290 €) no ha pogut compensar.
El marge net empitjora de l'11,9 % a l'11,0 %, el resultat financer aporta 7.053 € i l'impost de societats s'emporta 299.146 € (35 % del resultat abans d'impostos).
| T1 2001 | T1 2000 | Variació | |
|---|---|---|---|
| Ingressos | 5,03 M€ | 4,69 M€ | +7,3 % |
| Sinistres | 3,02 M€ | 2,86 M€ | +5,6 % |
| Personal | 724.328 € | 457.970 € | +58,2 % |
| Resta de despeses | 580.172 € | 489.591 € | +18,5 % |
| Resultat d'explotació | 847.649 € | 883.257 € | -4,0 % |
| Resultat financer | 7.053 € | -22.044 € | +132,0 % |
| Impostos | 299.146 € | 301.425 € | -0,8 % |
| Benefici net | 555.557 € | 559.789 € | -0,8 % |
Els analistes esperaven 764.000 €. La diferència és del 27 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.