Catase aguanta el benefici gràcies al creixement dels ingressos
Benefici net de 526.175 € (537.167 € fa un any). L'augment dels sinistres explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (613.137 €).
Catase ha presentat els resultats del segon trimestre de 2002: un benefici net de 526.175 €, davant d'un benefici de 537.167 € fa un any (-2,0 %). Els ingressos han estat de 5,57 M€.
Què hi ha darrere del resultat
Els ingressos creixen un 11,4 % (+569.895 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Mínima (+1,07 M€). La cartera guanya 12.319 assegurats (+34,3 %) i tanca el trimestre amb 48.269 clients.
Pel que fa a les despeses, augmenten un 13,9 % (+613.731 €). Les que més es mouen: la partida de sinistres puja 381.223 € (+11,9 %), la partida de personal puja 82.597 € (+15,1 %) i la partida de consorci puja 36.417 € (+48,5 %).
La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) es manté en el 64,4 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 64 a pagar sinistres.
El que més ha pesat en el compte de resultats ha estat l'augment dels sinistres (381.223 € menys de resultat), que el creixement dels ingressos (569.895 €) no ha pogut compensar.
El marge net empitjora del 10,7 % al 9,4 %, el resultat financer aporta 5.232 € i l'impost de societats s'emporta 283.325 € (35 % del resultat abans d'impostos).
| T2 2002 | T2 2001 | Variació | |
|---|---|---|---|
| Ingressos | 5,57 M€ | 5,00 M€ | +11,4 % |
| Sinistres | 3,59 M€ | 3,21 M€ | +11,9 % |
| Personal | 628.577 € | 545.980 € | +15,1 % |
| Resta de despeses | 803.628 € | 653.717 € | +22,9 % |
| Resultat d'explotació | 804.269 € | 838.692 € | -4,1 % |
| Resultat financer | 5.232 € | -28.897 € | +118,1 % |
| Impostos | 283.325 € | 272.629 € | +3,9 % |
| Benefici net | 526.175 € | 537.167 € | -2,0 % |
En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 1,08 M€.
Els analistes esperaven 613.137 €. La diferència és del 14 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.