31 de desembre de 2006
Índex sector 12.032,90 ▲ 0,88%Corcel Negro 91,84 ▲ 1,86%Pájaro de la Paz 217,82 ▲ 1,80%Catase 591,51 ▲ 0,24%Esproba 195,18 ▲ 1,33%ExpoSegur 1.153,94 ▲ 1,08%Securiton 953,64 ▲ 0,54%Cavitir 233,52 ▲ 0,39%Videma 52,81 ▼ 0,64%Beatz-Cornellà/La Meitat 464,95 ▲ 0,90%Athis 83,23 ▲ 0,86%Seguros Catalana 42,21 ▼ 0,26%X-Press 46,22 ▲ 0,15%Catius 44,82 ▲ 0,99%Videco 88,46 ▲ 0,09%Índex sector 12.032,90 ▲ 0,88%Corcel Negro 91,84 ▲ 1,86%Pájaro de la Paz 217,82 ▲ 1,80%Catase 591,51 ▲ 0,24%Esproba 195,18 ▲ 1,33%ExpoSegur 1.153,94 ▲ 1,08%Securiton 953,64 ▲ 0,54%Cavitir 233,52 ▲ 0,39%Videma 52,81 ▼ 0,64%Beatz-Cornellà/La Meitat 464,95 ▲ 0,90%Athis 83,23 ▲ 0,86%Seguros Catalana 42,21 ▼ 0,26%X-Press 46,22 ▲ 0,15%Catius 44,82 ▲ 0,99%Videco 88,46 ▲ 0,09%
Empreses

Catase aguanta el benefici gràcies al creixement dels ingressos

Benefici net de 1,25 M€ (1,26 M€ fa un any). L'augment dels sinistres explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (1,45 M€).

1,25 M€benefici trimestral

Catase ha presentat els resultats del tercer trimestre de 2005: un benefici net de 1,25 M€, davant d'un benefici de 1,26 M€ fa un any (-0,2 %). Els ingressos han estat de 9,82 M€.

Què hi ha darrere del resultat

Els ingressos creixen un 8,6 % (+776.896 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Completa (+623.171 €) i la Bàsica (+305.901 €). La cartera guanya 1.236 assegurats (+1,6 %) i tanca el trimestre amb 80.704 clients.

Pel que fa a les despeses, augmenten un 10,8 % (+828.757 €). Les que més es mouen: la partida de sinistres puja 717.493 € (+13,0 %), la partida de provisions puja 41.796 € (+8,6 %) i la partida d'inversions puja 11.867 € (+6,6 %).

La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 61,2 % al 63,6 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 64 a pagar sinistres.

El que més ha pesat en el compte de resultats ha estat l'augment dels sinistres (717.493 € menys de resultat), que el creixement dels ingressos (776.896 €) no ha pogut compensar.

El marge net empitjora del 13,9 % al 12,8 %, el resultat financer aporta 104.306 € i l'impost de societats s'emporta 674.954 € (35 % del resultat abans d'impostos).

T3 2005T3 2004Variació
Ingressos9,82 M€9,04 M€+8,6 %
Sinistres6,25 M€5,53 M€+13,0 %
Personal819.613 €811.881 €+1,0 %
Resta de despeses1,41 M€1,31 M€+7,9 %
Resultat d'explotació1,82 M€1,86 M€-2,0 %
Resultat financer104.306 €71.357 €+46,2 %
Impostos674.954 €676.484 €-0,2 %
Benefici net1,25 M€1,26 M€-0,2 %

En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 3,62 M€.

Els analistes esperaven 1,45 M€. La diferència és del 14 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.

Fitxa de Catase a SegurosWeb.

Benefici net per trimestre
Font: SegurosWeb · resultats tercer trimestre 2005

També us pot interessar

Empreses
Empreses

Expectació a Catase: el mercat espera un salt del benefici del 15 %

Previsió del consens per al tercer trimestre: benefici de 1,45 M€. Resultats el 28 d'octubre de 2005.

25 d'octubre 2005
1,24 M€benefici trimestral
Empreses

El creixement dels ingressos impulsa el benefici de Catase (+7 %)

Benefici net de 1,24 M€ (1,17 M€ fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sota de les previsions (1,47 M€).

26 de juliol 2005
Empreses
Empreses

Expectació a Catase: el mercat espera un salt del benefici del 26 %

Previsió del consens per al segon trimestre: benefici de 1,47 M€. Resultats el 26 de juliol de 2005.

23 de juliol 2005