31 de desembre de 2007
Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%
Empreses

Els ingressos financers impulsen el benefici de Catase (+9 %)

Benefici net de 1,23 M€ (1,13 M€ fa un any). Els ingressos financers expliquen la millora. El resultat queda per sota de les previsions (1,64 M€).

1,23 M€benefici trimestral

Catase ha presentat els resultats del primer trimestre de 2006: un benefici net de 1,23 M€, davant d'un benefici de 1,13 M€ fa un any (+9,0 %). Els ingressos han estat de 9,62 M€.

Què hi ha darrere del resultat

Els ingressos es mantenen pràcticament estables respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Completa (+283.337 €) i la Bàsica (+194.487 €). La cartera perd 3.564 assegurats (-4,4 %) i tanca el trimestre amb 77.030 clients.

Pel que fa a les despeses, es mantenen estables. Les que més es mouen: la partida de personal baixa 59.302 € (-7,2 %), la partida de sinistres puja 49.854 € (+0,8 %) i la partida de provisions puja 6.138 € (+1,2 %).

La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 63,6 % al 64,1 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 64 a pagar sinistres.

La clau del bon resultat han estat els ingressos financers (76.247 € d'impacte), que ha compensat amb escreix l'augment dels sinistres (49.854 €).

El marge net millora de l'11,7 % al 12,8 %, el resultat financer aporta 161.517 € i l'impost de societats s'emporta 660.475 € (35 % del resultat abans d'impostos).

T1 2006T1 2005Variació
Ingressos9,62 M€9,61 M€+0,1 %
Sinistres6,16 M€6,11 M€+0,8 %
Personal768.027 €827.329 €-7,2 %
Resta de despeses1,48 M€1,47 M€+0,7 %
Resultat d'explotació1,73 M€1,64 M€+5,2 %
Resultat financer161.517 €91.035 €+77,4 %
Impostos660.475 €606.217 €+9,0 %
Benefici net1,23 M€1,13 M€+9,0 %

Els analistes esperaven 1,64 M€. La diferència és del 25 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.

Fitxa de Catase a SegurosWeb.

Benefici net per trimestre
Font: SegurosWeb · resultats primer trimestre 2006

També us pot interessar

3,00 €dividend per acció
Empreses

Catase millora el dividend un 50 % i paga 3,00 € per acció

Dividend de maig: 3,00 € per acció, amb una rendibilitat del 0,61 %.

1 de maig 2006
Empreses
Empreses

Expectació a Catase: el mercat espera un salt del benefici del 46 %

Previsió del consens per al primer trimestre: benefici de 1,64 M€. Resultats l'1 de maig de 2006.

28 d'abril 2006
Regulació i lleis
Regulació i lleis

Catase torna a ser sancionada: multa de 87.901 € per reserves insuficients

Sanció de 87.901 € per reserves insuficients; ja en porta nou.

10 de març 2006