Videco aguanta el benefici malgrat l'augment dels sinistres
Benefici net de 501.817 € (496.293 € fa un any). Els ingressos financers expliquen la millora. El resultat queda per sota de les previsions (744.910 €).
Videco ha presentat els resultats del tercer trimestre de 2006: un benefici net de 501.817 €, davant d'un benefici de 496.293 € fa un any (+1,1 %). Els ingressos han estat de 4,59 M€.
Què hi ha darrere del resultat
Els ingressos es mantenen pràcticament estables respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Plus (+5.716 €). La cartera perd 536 assegurats (-2,3 %) i tanca el trimestre amb 22.488 clients.
Pel que fa a les despeses, augmenten un 1,8 % (+69.470 €). Les que més es mouen: la partida de sinistres puja 38.405 € (+1,2 %), la partida de personal puja 29.055 € (+15,1 %) i la partida d'inversions puja 2.224 € (+2,5 %).
La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 69,2 % al 70,0 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 70 a pagar sinistres.
La clau del bon resultat han estat els ingressos financers (32.474 € d'impacte), que ha compensat amb escreix l'augment dels sinistres (38.405 €).
El marge net es manté en el 10,9 %, el resultat financer aporta 56.889 € i l'impost de societats s'emporta 270.209 € (35 % del resultat abans d'impostos).
| T3 2006 | T3 2005 | Variació | |
|---|---|---|---|
| Ingressos | 4,59 M€ | 4,58 M€ | +0,1 % |
| Sinistres | 3,21 M€ | 3,17 M€ | +1,2 % |
| Personal | 221.542 € | 192.487 € | +15,1 % |
| Resta de despeses | 579.358 € | 577.348 € | +0,3 % |
| Resultat d'explotació | 715.138 € | 739.113 € | -3,2 % |
| Resultat financer | 56.889 € | 24.415 € | +133,0 % |
| Impostos | 270.209 € | 267.235 € | +1,1 % |
| Benefici net | 501.817 € | 496.293 € | +1,1 % |
En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 1,39 M€.
Els analistes esperaven 744.910 €. La diferència és del 33 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.