Esproba aguanta el benefici malgrat l'augment dels sinistres
Benefici net de 468.878 € (455.163 € fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sobre de les previsions (-387.217 €).
Esproba ha presentat els resultats del quart trimestre de 2007: un benefici net de 468.878 €, davant d'un benefici de 455.163 € fa un any (+3,0 %). Els ingressos han estat de 18,8 M€.
Què hi ha darrere del resultat
Els ingressos creixen un 13,0 % (+2,16 M€) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Plus (+1,94 M€). La cartera guanya 9.272 assegurats (+7,8 %) i tanca el trimestre amb 128.542 clients.
Pel que fa a les despeses, augmenten un 10,8 % (+1,88 M€). Les que més es mouen: la partida de sinistres puja 1,48 M€ (+14,2 %), la partida de personal puja 124.239 € (+2,8 %) i la partida de provisions puja 121.251 € (+13,3 %).
La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 62,5 % al 63,1 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 63 a pagar sinistres.
La clau del bon resultat ha estat el creixement dels ingressos (2,16 M€ d'impacte), que ha compensat amb escreix l'augment dels sinistres (1,48 M€).
El marge net es manté en el 2,5 % i el resultat financer aporta 125.785 €.
| T4 2007 | T4 2006 | Variació | |
|---|---|---|---|
| Ingressos | 18,8 M€ | 16,7 M€ | +13,0 % |
| Sinistres | 11,9 M€ | 10,4 M€ | +14,2 % |
| Personal | 4,62 M€ | 4,50 M€ | +2,8 % |
| Resta de despeses | 2,72 M€ | 2,44 M€ | +11,3 % |
| Resultat d'explotació | 343.093 € | 341.523 € | +0,5 % |
| Resultat financer | 125.785 € | 113.639 € | +10,7 % |
| Impostos | 0,00 € | 0,00 € | — |
| Benefici net | 468.878 € | 455.163 € | +3,0 % |
En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 336.795 €.
Els analistes esperaven -387.217 €. La diferència és del 221 %, una sorpresa positiva que el mercat hauria de premiar.