Catase aguanta el benefici gràcies al creixement dels ingressos
Benefici net de 1,35 M€ (1,37 M€ fa un any). L'augment dels sinistres explica el retrocés. El resultat queda per sota de les previsions (2,18 M€).
Catase ha presentat els resultats del quart trimestre de 2008: un benefici net de 1,35 M€, davant d'un benefici de 1,37 M€ fa un any (-1,5 %). Els ingressos han estat de 10,7 M€.
Què hi ha darrere del resultat
Els ingressos creixen un 2,8 % (+288.561 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Obligatòria (+752.253 €). La cartera perd 6.412 assegurats (-7,8 %) i tanca el trimestre amb 75.740 clients.
Pel que fa a les despeses, augmenten un 4,2 % (+378.814 €). Les que més es mouen: la partida de sinistres puja 281.885 € (+4,2 %), la partida de morositat puja 46.593 € (+39,6 %) i la partida de personal puja 24.881 € (+3,2 %).
La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 64,1 % al 65,0 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 65 a pagar sinistres.
El que més ha pesat en el compte de resultats ha estat l'augment dels sinistres (281.885 € menys de resultat), que el creixement dels ingressos (288.561 €) no ha pogut compensar.
El marge net empitjora del 13,2 % al 12,6 %, el resultat financer aporta 434.939 € i l'impost de societats s'emporta 724.645 € (35 % del resultat abans d'impostos).
| T4 2008 | T4 2007 | Variació | |
|---|---|---|---|
| Ingressos | 10,7 M€ | 10,4 M€ | +2,8 % |
| Sinistres | 6,93 M€ | 6,64 M€ | +4,2 % |
| Personal | 809.763 € | 784.882 € | +3,2 % |
| Resta de despeses | 1,58 M€ | 1,51 M€ | +4,8 % |
| Resultat d'explotació | 1,64 M€ | 1,72 M€ | -4,7 % |
| Resultat financer | 434.939 € | 385.104 € | +12,9 % |
| Impostos | 724.645 € | 735.586 € | -1,5 % |
| Benefici net | 1,35 M€ | 1,37 M€ | -1,5 % |
En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 5,65 M€.
Els analistes esperaven 2,18 M€. La diferència és del 38 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.