El creixement dels ingressos impulsa el benefici d'ExpoSegur (+13 %)
Benefici net de 4,52 M€ (4,00 M€ fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sota de les previsions (4,85 M€).
ExpoSegur ha presentat els resultats del segon trimestre de 2006: un benefici net de 4,52 M€, davant d'un benefici de 4,00 M€ fa un any (+12,8 %). Els ingressos han estat de 20,1 M€.
Què hi ha darrere del resultat
Els ingressos creixen un 3,9 % (+759.223 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Global (+371.329 €) i la Completa (+369.266 €). La cartera perd 3.291 assegurats (-2,2 %) i tanca el trimestre amb 143.857 clients.
Pel que fa a les despeses, augmenten un 2,6 % (+356.859 €). Les que més es mouen: la partida de sinistres puja 463.887 € (+4,4 %), la partida de personal baixa 205.099 € (-19,0 %) i la partida de despeses financeres puja 34.646 € (+47,0 %).
La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) es manté en el 55,3 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 55 a pagar sinistres.
La clau del bon resultat ha estat el creixement dels ingressos (759.223 € d'impacte), que ha compensat amb escreix l'augment dels sinistres (463.887 €).
El marge net millora del 20,7 % al 22,5 %, el resultat financer aporta 589.823 € i l'impost de societats s'emporta 2,43 M€ (35 % del resultat abans d'impostos).
| T2 2006 | T2 2005 | Variació | |
|---|---|---|---|
| Ingressos | 20,1 M€ | 19,3 M€ | +3,9 % |
| Sinistres | 11,1 M€ | 10,6 M€ | +4,4 % |
| Personal | 876.818 € | 1,08 M€ | -19,0 % |
| Resta de despeses | 2,36 M€ | 2,26 M€ | +4,3 % |
| Resultat d'explotació | 6,36 M€ | 5,86 M€ | +8,5 % |
| Resultat financer | 589.823 € | 295.956 € | +99,3 % |
| Impostos | 2,43 M€ | 2,16 M€ | +12,8 % |
| Benefici net | 4,52 M€ | 4,00 M€ | +12,8 % |
En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 8,78 M€.
Els analistes esperaven 4,85 M€. La diferència és del 7 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.