ExpoSegur aguanta el benefici malgrat l'augment dels sinistres
Benefici net de 1,13 M€ (1,09 M€ el trimestre anterior). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sobre de les previsions (796.000 €).
ExpoSegur ha presentat els resultats del tercer trimestre de 2001: un benefici net de 1,13 M€, davant d'un benefici de 1,09 M€ el trimestre anterior (+3,6 %). Els ingressos han estat de 8,45 M€.
Què hi ha darrere del resultat
Els ingressos creixen un 13,6 % (+1,02 M€) respecte al trimestre anterior, empesos sobretot per la pòlissa Mínima (+580.129 €) i la Bàsica (+259.222 €). La cartera guanya 11.876 assegurats (+15,3 %) i tanca el trimestre amb 89.625 clients.
Pel que fa a les despeses, augmenten un 15,7 % (+902.550 €). Les que més es mouen: la partida de sinistres puja 668.273 € (+16,6 %), la partida de personal puja 94.194 € (+11,3 %) i la partida de provisions puja 35.527 € (+13,6 %).
La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 54,2 % al 55,6 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 56 a pagar sinistres.
La clau del bon resultat ha estat el creixement dels ingressos (1,02 M€ d'impacte), que ha compensat amb escreix l'augment dels sinistres (668.273 €).
El marge net empitjora del 14,7 % al 13,4 %, el resultat financer resta 103.101 € i l'impost de societats s'emporta 609.078 € (35 % del resultat abans d'impostos).
| T3 2001 | T2 2001 | Variació | |
|---|---|---|---|
| Ingressos | 8,45 M€ | 7,44 M€ | +13,6 % |
| Sinistres | 4,70 M€ | 4,03 M€ | +16,6 % |
| Personal | 926.024 € | 831.830 € | +11,3 % |
| Resta de despeses | 1,01 M€ | 869.501 € | +16,1 % |
| Resultat d'explotació | 1,84 M€ | 1,70 M€ | +8,2 % |
| Resultat financer | -103.101 € | -23.515 € | -338,4 % |
| Impostos | 609.078 € | 587.867 € | +3,6 % |
| Benefici net | 1,13 M€ | 1,09 M€ | +3,6 % |
En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 3,20 M€.
Els analistes esperaven 796.000 €. La diferència és del 42 %, una sorpresa positiva que el mercat hauria de premiar.