31 de desembre de 2007
Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%
Empreses

ExpoSegur aguanta el benefici malgrat la caiguda dels ingressos

Benefici net de 3,13 M€ (3,06 M€ fa un any). La retallada de costos de personal explica la millora. El resultat queda per sota de les previsions (4,00 M€).

3,13 M€benefici trimestral

ExpoSegur ha presentat els resultats del primer trimestre de 2004: un benefici net de 3,13 M€, davant d'un benefici de 3,06 M€ fa un any (+2,2 %). Els ingressos han estat de 15,9 M€.

Què hi ha darrere del resultat

Els ingressos cauen un 2,7 % (−436.047 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, arrossegats sobretot per la pòlissa Mínima (−2,11 M€) i la Líder (−909.968 €). La cartera perd 15.381 assegurats (-10,1 %) i tanca el trimestre amb 137.025 clients.

Pel que fa a les despeses, es redueixen un 2,6 % (−319.963 €). Les que més es mouen: la partida de personal baixa 180.657 € (-14,6 %), la partida de sinistres baixa 160.609 € (-1,8 %) i la partida de multes puja 122.101 €.

La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 54,1 % al 54,5 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 55 a pagar sinistres.

La clau del bon resultat ha estat la retallada de costos de personal (180.657 € d'impacte), que ha compensat amb escreix la caiguda dels ingressos (436.047 €).

El marge net millora del 18,7 % al 19,6 %, el resultat financer aporta 151.818 € i l'impost de societats s'emporta 1,69 M€ (35 % del resultat abans d'impostos).

T1 2004T1 2003Variació
Ingressos15,9 M€16,4 M€-2,7 %
Sinistres8,69 M€8,85 M€-1,8 %
Personal1,05 M€1,24 M€-14,6 %
Resta de despeses2,03 M€2,01 M€+1,1 %
Resultat d'explotació4,66 M€4,66 M€+0,2 %
Resultat financer151.818 €57.167 €+165,6 %
Impostos1,69 M€1,65 M€+2,2 %
Benefici net3,13 M€3,06 M€+2,2 %

Els analistes esperaven 4,00 M€. La diferència és del 22 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.

Fitxa d'ExpoSegur a SegurosWeb.

Benefici net per trimestre
Font: SegurosWeb · resultats primer trimestre 2004

També us pot interessar

1,50 €dividend per acció
Empreses

ExpoSegur millora el dividend un 50 % i paga 1,50 € per acció

Dividend de maig: 1,50 € per acció, amb una rendibilitat del 0,18 %.

3 de maig 2004
Empreses
Empreses

Què esperen els analistes d'ExpoSegur: un benefici de 4,00 M€, un 30 % més

Previsió del consens per al primer trimestre: benefici de 4,00 M€. Resultats el 4 de maig de 2004.

1 de maig 2004
Regulació i lleis
Regulació i lleis

Multa de 122.101 € a ExpoSegur per reserves insuficients

Sanció de 122.101 € per reserves insuficients; ja en porta dos.

10 de març 2004