31 de desembre de 2007
Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%
Empreses

Els ingressos financers impulsen el benefici de Catase (+9 %)

Benefici net de 1,35 M€ (1,24 M€ fa un any). Els ingressos financers expliquen la millora. El resultat queda per sota de les previsions (1,67 M€).

1,35 M€benefici trimestral

Catase ha presentat els resultats del segon trimestre de 2006: un benefici net de 1,35 M€, davant d'un benefici de 1,24 M€ fa un any (+8,7 %). Els ingressos han estat de 9,71 M€.

Què hi ha darrere del resultat

Els ingressos cauen un 0,7 % (−72.214 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, arrossegats sobretot per la pòlissa Mínima (−262.122 €) i la Obligatòria (−142.992 €). La cartera perd 3.535 assegurats (-4,4 %) i tanca el trimestre amb 77.133 clients.

Pel que fa a les despeses, es redueixen un 1,1 % (−95.060 €). Les que més es mouen: la partida de personal baixa 76.995 € (-9,4 %), la partida de sinistres baixa 17.590 € (-0,3 %) i la partida de despeses financeres puja 11.121 € (+25,3 %).

La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) es manté en el 63,8 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 64 a pagar sinistres.

La clau del bon resultat han estat els ingressos financers (109.911 € d'impacte), que ha compensat amb escreix la caiguda dels ingressos (72.214 €).

El marge net millora del 12,7 % al 13,9 %, el resultat financer aporta 193.734 € i l'impost de societats s'emporta 727.734 € (35 % del resultat abans d'impostos).

T2 2006T2 2005Variació
Ingressos9,71 M€9,79 M€-0,7 %
Sinistres6,20 M€6,22 M€-0,3 %
Personal745.700 €822.696 €-9,4 %
Resta de despeses1,41 M€1,41 M€0,0 %
Resultat d'explotació1,89 M€1,82 M€+3,7 %
Resultat financer193.734 €94.945 €+104,0 %
Impostos727.734 €669.316 €+8,7 %
Benefici net1,35 M€1,24 M€+8,7 %

En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 2,58 M€.

Els analistes esperaven 1,67 M€. La diferència és del 19 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.

Fitxa de Catase a SegurosWeb.

Benefici net per trimestre
Font: SegurosWeb · resultats segon trimestre 2006

També us pot interessar

Empreses
Empreses

Expectació a Catase: el mercat espera un salt del benefici del 34 %

Previsió del consens per al segon trimestre: benefici de 1,67 M€. Resultats el 27 de juliol de 2006.

24 de juliol 2006
440.598 €nou màxim històric
Empreses

Mes rècord per a Catase: guanya 440.598 €

Nou màxim històric de resultat mensual: 440.598 € (rècord anterior: 438.862 €).

10 de maig 2006
1,23 M€benefici trimestral
Empreses Destacat

Els ingressos financers impulsen el benefici de Catase (+9 %)

Benefici net de 1,23 M€ (1,13 M€ fa un any). Els ingressos financers expliquen la millora. El resultat queda per sota de les previsions (1,64 M€).

1 de maig 2006