31 de desembre de 2007
Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%
Empreses

Els ingressos financers impulsen el benefici de Catase (+6 %)

Benefici net de 1,33 M€ (1,25 M€ fa un any). Els ingressos financers expliquen la millora. El resultat queda per sota de les previsions (1,67 M€).

1,33 M€benefici trimestral

Catase ha presentat els resultats del tercer trimestre de 2006: un benefici net de 1,33 M€, davant d'un benefici de 1,25 M€ fa un any (+6,0 %). Els ingressos han estat de 9,65 M€.

Què hi ha darrere del resultat

Els ingressos cauen un 1,7 % (−169.420 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, arrossegats sobretot per la pòlissa Mínima (−240.036 €) i la Obligatòria (−140.800 €). La cartera perd 2.625 assegurats (-3,3 %) i tanca el trimestre amb 78.079 clients.

Pel que fa a les despeses, es redueixen un 1,4 % (−120.309 €). Les que més es mouen: la partida de personal baixa 58.629 € (-7,2 %), la partida de sinistres baixa 40.496 € (-0,6 %) i la partida de despeses financeres puja 14.284 € (+32,6 %).

La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 63,6 % al 64,3 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 64 a pagar sinistres.

La clau del bon resultat han estat els ingressos financers (137.039 € d'impacte), que ha compensat amb escreix la caiguda dels ingressos (169.420 €).

El marge net millora del 12,8 % al 13,8 %, el resultat financer aporta 227.061 € i l'impost de societats s'emporta 715.358 € (35 % del resultat abans d'impostos).

T3 2006T3 2005Variació
Ingressos9,65 M€9,82 M€-1,7 %
Sinistres6,21 M€6,25 M€-0,6 %
Personal760.984 €819.613 €-7,2 %
Resta de despeses1,39 M€1,41 M€-1,5 %
Resultat d'explotació1,82 M€1,82 M€-0,4 %
Resultat financer227.061 €104.306 €+117,7 %
Impostos715.358 €674.954 €+6,0 %
Benefici net1,33 M€1,25 M€+6,0 %

En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 3,91 M€.

Els analistes esperaven 1,67 M€. La diferència és del 20 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.

Fitxa de Catase a SegurosWeb.

Benefici net per trimestre
Font: SegurosWeb · resultats tercer trimestre 2006

També us pot interessar

Empreses
Empreses

Expectació a Catase: el mercat espera un salt del benefici del 33 %

Previsió del consens per al tercer trimestre: benefici de 1,67 M€. Resultats el 26 d'octubre de 2006.

23 d'octubre 2006
1,35 M€benefici trimestral
Empreses

Els ingressos financers impulsen el benefici de Catase (+9 %)

Benefici net de 1,35 M€ (1,24 M€ fa un any). Els ingressos financers expliquen la millora. El resultat queda per sota de les previsions (1,67 M€).

27 de juliol 2006
Empreses
Empreses

Expectació a Catase: el mercat espera un salt del benefici del 34 %

Previsió del consens per al segon trimestre: benefici de 1,67 M€. Resultats el 27 de juliol de 2006.

24 de juliol 2006