31 de desembre de 2007
Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%
Empreses

Catase guanya un 8 % més gràcies als ingressos financers

Benefici net de 1,40 M€ (1,30 M€ fa un any). Els ingressos financers expliquen la millora. El resultat queda per sota de les previsions (1,66 M€).

1,40 M€benefici trimestral

Catase ha presentat els resultats del quart trimestre de 2006: un benefici net de 1,40 M€, davant d'un benefici de 1,30 M€ fa un any (+8,0 %). Els ingressos han estat de 9,74 M€.

Què hi ha darrere del resultat

Els ingressos cauen un 0,6 % (−55.998 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, arrossegats sobretot per la pòlissa Mínima (−250.576 €) i la Obligatòria (−120.194 €). La cartera perd 309 assegurats (-0,4 %) i tanca el trimestre amb 79.055 clients.

Pel que fa a les despeses, es redueixen un 0,8 % (−64.442 €). Les que més es mouen: la partida de personal baixa 59.588 € (-7,3 %), la partida de despeses financeres puja 12.137 € (+25,2 %) i la partida de publicitat baixa 2.215 € (-1,4 %).

La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 63,4 % al 63,8 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 64 a pagar sinistres.

La clau del bon resultat han estat els ingressos financers (135.125 € d'impacte), que ha compensat amb escreix la caiguda dels ingressos (55.998 €).

El marge net millora del 13,2 % al 14,4 %, el resultat financer aporta 257.380 € i l'impost de societats s'emporta 753.203 € (35 % del resultat abans d'impostos).

T4 2006T4 2005Variació
Ingressos9,74 M€9,80 M€-0,6 %
Sinistres6,21 M€6,21 M€+0,0 %
Personal755.832 €815.420 €-7,3 %
Resta de despeses1,41 M€1,41 M€-0,5 %
Resultat d'explotació1,89 M€1,86 M€+2,0 %
Resultat financer257.380 €134.391 €+91,5 %
Impostos753.203 €697.425 €+8,0 %
Benefici net1,40 M€1,30 M€+8,0 %

En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 5,31 M€.

Els analistes esperaven 1,66 M€. La diferència és del 16 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.

Fitxa de Catase a SegurosWeb.

Benefici net per trimestre
Font: SegurosWeb · resultats quart trimestre 2006

També us pot interessar

Empreses
Empreses

Què esperen els analistes de Catase: un benefici de 1,66 M€, un 28 % més

Previsió del consens per al quart trimestre: benefici de 1,66 M€. Resultats el 6 de febrer de 2007.

3 de febrer 2007
2,00 €dividend per acció
Empreses

Catase retalla el dividend un 33 %: paga 2,00 € per acció

Dividend de novembre: 2,00 € per acció, amb una rendibilitat del 0,34 %.

1 de novembre 2006
1,33 M€benefici trimestral
Empreses

Els ingressos financers impulsen el benefici de Catase (+6 %)

Benefici net de 1,33 M€ (1,25 M€ fa un any). Els ingressos financers expliquen la millora. El resultat queda per sota de les previsions (1,67 M€).

26 d'octubre 2006