31 de desembre de 2007
Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%Índex sector 12.705,31 ▲ 0,53%Corcel Negro 64,84 ▲ 0,95%Pájaro de la Paz 211,18 ▲ 2,11%Catase 566,55 ▲ 0,82%Esproba 431,59 ▲ 1,39%ExpoSegur 1.152,49 ▲ 0,30%Securiton 1.002,17 ▲ 0,18%Cavitir 322,70 ▲ 0,72%Videma 60,03 ▲ 0,74%Beatz-Cornellà/La Meitat 552,45 ▲ 1,23%Athis 60,09 ▼ 0,53%Seguros Catalana 44,83 ▼ 4,54%X-Press 42,15 ▲ 0,55%Catius 60,25 ▼ 0,22%Curial 53,87 ▼ 0,11%Fecat 54,98 ▲ 0,99%Urbac 43,67 ▼ 1,64%Videco 101,72 ▼ 1,37%
Empreses

ExpoSegur guanya un 10 % més gràcies als ingressos financers

Benefici net de 4,63 M€ (4,22 M€ fa un any). Els ingressos financers expliquen la millora. El resultat queda per sota de les previsions (4,96 M€).

4,63 M€benefici trimestral

ExpoSegur ha presentat els resultats del quart trimestre de 2006: un benefici net de 4,63 M€, davant d'un benefici de 4,22 M€ fa un any (+9,6 %). Els ingressos han estat de 20,0 M€.

Què hi ha darrere del resultat

Els ingressos creixen un 1,1 % (+217.925 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Bàsica (+450.664 €) i la Global (+251.596 €). La cartera guanya 2.725 assegurats (+1,8 %) i tanca el trimestre amb 150.141 clients.

Pel que fa a les despeses, es mantenen estables. Les que més es mouen: la partida de personal baixa 174.029 € (-16,2 %), la partida de sinistres puja 136.887 € (+1,3 %) i la partida de despeses financeres puja 37.542 € (+43,1 %).

La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) es manté en el 55,2 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 55 a pagar sinistres.

La clau del bon resultat han estat els ingressos financers (402.193 € d'impacte), que ha compensat amb escreix l'augment dels sinistres (136.887 €).

El marge net millora del 21,3 % al 23,1 %, el resultat financer aporta 771.193 € i l'impost de societats s'emporta 2,49 M€ (35 % del resultat abans d'impostos).

T4 2006T4 2005Variació
Ingressos20,0 M€19,8 M€+1,1 %
Sinistres11,1 M€10,9 M€+1,3 %
Personal902.411 €1,08 M€-16,2 %
Resta de despeses2,35 M€2,32 M€+1,1 %
Resultat d'explotació6,35 M€6,09 M€+4,2 %
Resultat financer771.193 €406.542 €+89,7 %
Impostos2,49 M€2,27 M€+9,6 %
Benefici net4,63 M€4,22 M€+9,6 %

En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 17,7 M€.

Els analistes esperaven 4,96 M€. La diferència és del 7 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.

Fitxa d'ExpoSegur a SegurosWeb.

Benefici net per trimestre
Font: SegurosWeb · resultats quart trimestre 2006

També us pot interessar

Empreses
Empreses

Què esperen els analistes d'ExpoSegur: un benefici de 4,96 M€, un 17 % més

Previsió del consens per al quart trimestre: benefici de 4,96 M€. Resultats el 7 de febrer de 2007.

4 de febrer 2007
-4,29 %cotització en una sessió
Borsa

Desplom d'ExpoSegur: l'acció perd un 4,29 %

L'acció cau un 4,29 %, davant d'un 0,00 % de l'índex del sector.

11 de desembre 2006
1,57 M€nou màxim històric
Empreses

Mes rècord per a ExpoSegur: guanya 1,57 M€

Nou màxim històric de resultat mensual: 1,57 M€ (rècord anterior: 1,53 M€).

11 de desembre 2006