Cavitir aguanta el benefici malgrat l'augment dels sinistres
Benefici net de 412.912 € (408.490 € fa un any). El creixement dels ingressos explica la millora. El resultat queda per sota de les previsions (683.902 €).
Cavitir ha presentat els resultats del quart trimestre de 2008: un benefici net de 412.912 €, davant d'un benefici de 408.490 € fa un any (+1,1 %). Els ingressos han estat de 6,62 M€.
Què hi ha darrere del resultat
Els ingressos creixen un 14,6 % (+841.735 €) respecte al mateix trimestre de l'any anterior, empesos sobretot per la pòlissa Obligatòria (+763.458 €) i la Mínima (+405.627 €). La cartera guanya 199 assegurats (+0,5 %) i tanca el trimestre amb 38.392 clients.
Pel que fa a les despeses, augmenten un 16,2 % (+882.135 €). Les que més es mouen: la partida de sinistres puja 734.602 € (+17,0 %), la partida de provisions puja 42.087 € (+14,6 %) i la partida de morositat puja 32.917 € (+55,4 %).
La ràtio de sinistralitat (sinistres sobre ingressos) passa del 74,9 % al 76,5 %: de cada 100 € que ingressa, la companyia en destina 76 a pagar sinistres.
La clau del bon resultat ha estat el creixement dels ingressos (841.735 € d'impacte), que ha compensat amb escreix l'augment dels sinistres (734.602 €).
El marge net empitjora del 7,1 % al 6,2 %, el resultat financer aporta 160.025 € i l'impost de societats s'emporta 222.337 € (35 % del resultat abans d'impostos).
| T4 2008 | T4 2007 | Variació | |
|---|---|---|---|
| Ingressos | 6,62 M€ | 5,78 M€ | +14,6 % |
| Sinistres | 5,07 M€ | 4,33 M€ | +17,0 % |
| Personal | 389.949 € | 364.102 € | +7,1 % |
| Resta de despeses | 858.913 € | 737.227 € | +16,5 % |
| Resultat d'explotació | 475.224 € | 494.581 € | -3,9 % |
| Resultat financer | 160.025 € | 133.865 € | +19,5 % |
| Impostos | 222.337 € | 219.956 € | +1,1 % |
| Benefici net | 412.912 € | 408.490 € | +1,1 % |
En el que va d'exercici, la companyia acumula un benefici de 1,80 M€.
Els analistes esperaven 683.902 €. La diferència és del 40 %, una decepció que pot pesar sobre la cotització.